Adana Film Festivali Olayı Büyüyor,Meltem Cumbul O Eli Neden Sıkmadı

Ekranların sevilen yüzlerinden birisi olan ve profesyonel oyunculuğu ve kendine has tarzı ile tüm dikkatleri üzerine çeken güzeller güzeli Oyuncu Meltem Cumbul geçtiğimiz günlerde gündeme yaptığı önemli açıklamaları ile gündeme gelmişti. Şimdi ise gündeme katıldığı ödül töreninde usta yönetmen Semih Kaplamoğlu'nun uzattığı eli sıkmayıp geri çevirmesi herkes tarafından tepki yağmuruna tutulmasına neden oldu.

Adana Film Festivali Olayı Büyüyor,Meltem Cumbul O Eli Neden Sıkmadı

Ekranların sevilen yüzlerinden birisi olan ve profesyonel oyunculuğu ve kendine has tarzı ile tüm dikkatleri üzerine çeken güzeller güzeli Oyuncu Meltem Cumbul geçtiğimiz günlerde gündeme yaptığı önemli açıklamaları ile gündeme gelmişti. Şimdi ise gündeme katıldığı ödül töreninde usta yönetmen Semih Kaplamoğlu'nun uzattığı eli sıkmayıp geri çevirmesi herkes tarafından tepki yağmuruna tutulmasına neden oldu.

Adana Film Festivali Olayı Büyüyor,Meltem Cumbul O Eli Neden Sıkmadı
04 Ekim 2017 - 13:17

Geçtiğimiz günlerde Adana Film Festivali'nde yaşanan olayın yankıları devam ediyor. Sunucu Meltem Cumbul'un, onur ödülü almak üzere sahneye çıkan usta yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun uzattığı eli sıkmaması ve arkasını dönerek tepki göstermesi, sanat camiasında hoş karşılanmadı. Yeşim Salkım, Meltem Cumbul'un bu hareketiyle ilgili şöyle konuştu: "Ben bu konuda çok yorum yapmak istemiyorum ama bulunduğumuz ortamlarda birbirimize saygılı davranmamız gerekir. Aralarında ne yaşandı hiç bilmiyorum ama nezaketen de olsa o eli sıkmalıydı. Oscar ödül törenlerinde de kimse birbirini sevmiyor ama herkes birbirini ayakta alkışlıyor. Bu da biraz oyunculuk gerektirir. Hiçbir şey yapamıyorsanız oyunculuk yapın. Bence oyuncuların sunuculuk yapmasına da gerek yok. Sunucuların işini sunuculara bırakalım."

Film festivalinde siyasi şov!

'ALTIN KOZA'YI ZEDELER'
Cumbul'un davranışını sansasyonel bir hareket olarak değerlendiren tiyatro sanatçısı Volkan Severcan ise şu yorumu yaptı: "İşin aslını bilmiyorum ama yapılanı yakışıksız buluyorum. Ne olursa olsun sunucu olarak Meltem oradaysa, o şekilde davranmaması gerekirdi. Sunuculuk çünkü bireysel yapılan bir şey değil. Bu işi biri adına yapıyorsanız ya başında o işi kabul etmemeniz, kabul ediyorsanız da bu tarz bireysel tepkileri oraya taşımamanız gerekir. Bu davranış bana biraz sansasyonel geldi." Şehir Tiyatroları'nın iki oyununda rol alan usta sanatçı Zihni Göktay da şunları söyledi: "Ben de o festivale davet edilmiştim ama oyunum olduğu için gidemedim. Meltem'i tanırım. Birlikte dizide oynadık, kendisi benim kızımı canlandırdı. Eğitimli, terbiyeli bir kızdır. Ben hadiseyi görmeden bir şey demek istemem. Sehven bir hata da olabilir. Ama bahsettiğiniz gibi bir durum yaşandıysa, bence özür dilemesi lazım. Semih Kaplanoğlu çok takdir ettiğim, fevkalade bir insan. Orada, o dişlide bir kırılma var. O kırılmanın bir özürle telafi edilmesi lazım. Yoksa bu tür işler Altın Koza'yı zedeler."

'SAHNENİN NEZAKETİ VARDIR'
Şehir Tiyatroları'nın 'Reis Bey' adlı oyununda oynayan, aynı zamanda seslendirme sanatçısı olan Mazlum Kiper ise şunları söyledi: "Beğeneyim veya beğenmeyeyim; kimsenin elini sıkmamazlık etmem. Hoş bir davranış değil. Semih Kaplanoğlu gibi birine yapılmaması gerekirdi." Yıllarca sunuculuk yapan radyocu Ayhan Güngör de sahnenin bir nezaketinin olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: "Sahneye çıktığınızda profesyonel olmak zorundasınız. Bu tarz törenlere fikrini paylaşmadığım onlarca insan katıldı. Uzatılan bir el varsa mutlaka tokalaşmak gerekiyor. Aralarında nasıl bir sorun var bilemiyorum ama beyefendinin düştüğü durum sıkıntılı. Bu noktada Meltem Cumbul gibi bir insanın bu tavrı takınması çok yanlış."'HAYATIMDA İSRAİL'E GİTMEDİM'

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Meltem Cumbul'un, Semih Kaplanoğlu'na yaptığı kabalığın ardından açıklama yaptı: "Meltem Cumbul'un, Semih Kaplanoğlu'nun selamına karşılık vermemesi; şahsımı, festival yönetme kurulunu, sinemaya ve sanata gönül veren herkesi üzdü. Meltem Hanım, bilerek böyle bir davranışta bulunmuş ise hem Semih Kaplanoğlu'na, hem de Adana'ya saygısızlık yapmıştır. Festivalimiz adına üstlenmiş olduğu görevi istismar etmesini kınadığımızı belirterek bu üzücü durumun sinemacıları buluşturan ve Türkiye'nin en önemli sinema festivallerinden biri olan Adana Film Festivali'nin görkemli ödül töreni ve kapanış programına gölge düşürmemesi gerektiğini ifade ediyorum."

'TWEET'İNİ DE Mİ GÖRMEDİNİZ?'
Yönetmen Kaplanoğlu ise belediyenin açıklamasını 'Meltem Hanım bilerek böyle bir davranışta bulunmuşsa' ne demek? Attığı tweet'i de mi görmediniz' yazan takipçisinin yorumuyla paylaştı. Ayrıca, Kaplanoğlu, 'Bal' adlı sinema filmini İsrail'de düzenlenen Hayfa Film Festivali'ne götürdüğü, festivalden dağıtım desteği ödülü aldığı ve dolayısıyla İsrail'in desteğiyle çektiği haberlerine de ateş püskürdü. Kaplanoğlu sosyal medyada 'Bu yalan haberi yapanları ve yayanları mahkemeye verdim. Bakalım iddialarını nasıl ispatlayacaklar? Hayatımda İsrail'e gitmedim' dedi.

'SANATÇI HALKA ÖRNEK OLMALI'
Geçmiş yıllarda pek çok kez onur ödülü alan Engin Çağlar, Meltem Cumbul'un, Semih Kaplanoğlu'nun elini sıkmamasıyla ilgili şunları söyledi: "Şahit olmadığım için aralarında ne olduğunu bilemiyorum ama bu tür davranışların sahnede onlarca kişinin önünde yapılması uygun değil. Sinemacıların birbirleriyle çekişmesi aralarında olmalı, böyle bir durumun sahnede yaşanması hoş olmadı. Sanatçıların örnek olması gerekir. Hanımlar daha duygusal oluyor, yaptırım güçleri az, Meltem'e de orası uygun gelmiştir. Erkek erkeğe olsak başka yerde başka türlü hallederiz."

MELTEM CUMBUL KİMDİR?

Meltem Cumbul, 1969 yılında İzmir'de dünyaya geldi. Lise eğitimine 1983 yılında İzmir Türk Koleji'nde başladıktan sonra Ata Koleji'nde eğitimi sürdürdü. Buradan 1987 yılında mezun oldu. 1991 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Drama Ana Sanat Dalı'ndan mezun oldu.

Oyunculuk kariyerine 1994 yılında yayınlanan Bir Sonbahar Hikayesi adlı sinema filminde oynayarak başladı. Meltem Cumbul, yirmi sinema filmi, kariyerinde çıkış yakalamasına sebep olan Yılan Hikayesi başta olmak üzere on dizide oynamıştır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum